Co se štěnicemi?

19.12.2013 10:42

Probudíte-li se ráno poštípaní, bývá to známka přítomnosti štěnice domácí nebo štěnice postelové ve vaší posteli. Začnete důkladně zkoumat její okolí a objevíte jejich trus – malé černé tečky vypadající jako muší trus. Najdeme je většinou v konstrukci postele, na matraci, pod prostěradlem.  V záhybech matrace mohou být schované i štěnice či jejich vajíčka. Většinou je ale nenajdete, protože štěnice „žijí“ v noci.

A nastává otázka, jak se jich účinně zbavit. Nejlepší je začít s likvidací hned, jak je objevíme. Pokud hned nic neuděláme, rozmnoží se a o to bude těžší je zlikvidovat. To je potřeba udělat velmi důkladně.

Štěnice je plochá, o velikosti 1-6 mm. Zaleze i do opravdu nepatrných děr či prasklin. Mohou se schovat i pod tapetu. Před zásahem je vhodné celý byt pečlivě vysát, rozebrat postel, odstavit a vyklidit nábytek, sundat obrazy ze zdí, aby bylo možné objevit všechna místa, kde se mohou schovat či naklást vajíčka. Struktura bytu musí být přizpůsobena tak, aby všechny napadené věci byly rozebratelné a ošetřitelné.

Oblečení musí být vloženo do velkých pytlů, aby se mohly vystříkat skříně zevnitř i vně.

Bezprostředně před zákrokem je třeba sundat potahy a povlečení (dát do zvláštního pytle a nechat v pokoji). Přednostně je třeba vyprat používaná pyžama, domácí oblečení a šaty, pak oblečení ze skříní blízko postele a nakonec ze vzdálenějších míst  -  nepoužívané. Pytle se uzavřené nechají nejlépe uprostřed místnosti. Veškeré textilie je nutné po zákroku vyprat při minimální teplotě 55°C, po dobu minimálně 30 minut. Vyprané šaty pak lze vrátit do nevytřených skříní. Textilie, které nelze prát na 55°C, je nutné zmrazit na -17°C po dobu 10 hodin. Bačkory, event. boty je možné uložit v pytli na 10 hodin do mrazáku.

Obvyklá délka zásahu bývá 1 – 2 hodiny, po dalších dvou hodinách se většinou můžete vrátit domů. V případě, že jste proti štěnicím sami zasahovali neprofesionálními přípravky a vaše štěnice jsou rezistentní, bude muset technik, po provedení nezbytného postřiku, muset použít i speciální dýmovnice. Po takovém zásahu musíte byt, i se svými domácími mazlíčky, opustit na nejméně jeden den. 

Kontakt

Pro likvidaci štěnic volejte 721680030