Štěnice

16.12.2013 14:30

Štěnice

 Asi neexistuje horší přirovnání, než když se o někom řekne, že je "jako štěnice". A je to právem, protože štěnice je schopná všude vlézt, stále otravovat a není způsob, jak se jí jednoduše zbavit. Tento hmyz totiž naprosto znemožní zdravý a hluboký spánek, navíc je i doba strávená na zamořeném lůžku doslova traumatizující a ráno se člověk probouzí nevyspalý, nervózní a hlavně pokousaný. A to je asi nejméně příjemné, štípance neustále svědí a jsou na pohled nevzhledné, doslova odpudivé.

 Štěnice domácí nebo postelní je hmyz o velikosti od 4 do 8 milimetrů velký s tělem velmi plochým rezavě hnědým. Živí se jen sáním krve různých teplokrevných živočichů, ovšem nežije na jejich těle stále, ale přes den se ukrývá a sát přilézá zejména v noci. Za světla se může skrývat vlastně kdekoliv, ve spárách v nábytku, za tapetami nebo i rámy obrazů, dokonce v elektrických zásuvkách a jiných zařízeních, v podlaze a to ještě se nezmiňujeme o textilu, potazích, záclonách apod. Právě to, že je štěnice velmi plochá, může být skryta v těch nejmenších skulinách. Pokud jde o prostředí, snese teploty pod bodem mrazu a dokonce bez potravy přežije i celý půlrok. Oplodněná samička dokáže snést každý den několik vajíček, larvy se z nich pak líhnou asi po 15 až 20 dnech. Larvy se potom vyvíjejí asi 40 dnů a pětkrát se přitom svlékají a mezitím vždy sají krev. 

 Štěnice je normálními prostředky nezničitelná, resp. ji nedostaneme z interiéru, vždy je nutno využít služeb profesionální firmy. Štěnice je tak životaschopná, odolná, že když se například vyskytne v jednom bytě panelového domu, je nutno vydesinfikovat všechny byly pod i nad ním. Štěnice se hubí postřiky či fumigací. Postřik obsahující kontaktní látky se musí dostat do styku se štěnicí, což je obtížné, protože se ne vždy podaří najít její úkryty. 

Kontakt

Pro likvidaci štěnic volejte 721680030