V třebíčské Horce-Domcích se objevily nezvané štěnice

19.12.2013 11:11

Třebíč - Štěnice. Nepříjemný cizopasník se objevil v některých třebíčských domácnostech. Svým nočním životem obtěžuje životy lidí, se kterými přebývá ve společné posteli. První podezření pojali lidé z Horky-Domků.

 
 
 

V závěru března si několik rodičů povšimlo zvláštních štípanců u svých dětí. O přítomnosti štěnic v domácnostech pak informovali vedení třebíčské Základní školy na Václavském náměstí. „Jedna-lo se o tři oznámení. Chtěl bych ale upozornit, že ve škole žádné štěnice nejsou," řekl ředitel školy Pavel Kessner a za pravdu mu dala následná důkladná kontrola, kterou provedla odborná firma.

Lidé se mohou s podezřením na štěnice obracet na hygienickou stanici, kde obdrží radu, jak s nezvaným hostem naložit. „Jedinou možností při prokázání výskytu štěnic je dezinsekce, kterou vlastníkovi domu ukládá zákon. Většinou ale platí, že se lidé chtějí štěnic zbavit sami a pozvou si odbornou firmu," podotkla ve-doucí protiepidemického oddělení třebíčských hygieniků Hana Pavlasová.

Mezi lidmi často převládá názor, že se štěnice objevuje v neudržovaných domácnostech a nečistém prostředí, podle Pavlasové to tak není.

„Platí, že žijí v blízkosti potravy, tedy buď přímo v posteli nebo v maximálně dvoumetrové vzdálenosti od ní," objasnila s tím, že štěnice domácí může útočit také na zvířata. „Ale jen v případě, že je třeba pes přímo v bytě. Štěnice je noční tvor, který se přisaje, nasytí krví a opět se ukryje," vysvětlila Pavlasová.

Známé jsou četné případy klíšťat a nemocí, které mohou přenášet. U štěnic prý ale podobné riziko nehrozí. „Nic takového nebylo dosud zaznamenáno. Lidé se jich chtějí zbavit hlavně z psychologického hlediska. Nechtějí usínat s představou, že jim něco v noci saje krev," poznamenala vedoucí protiepidemického oddělení třebíčské hygienické stanice.

Základní škola v Horce-Domcích nabídla postiženým rodinám pomoc. Z preventivních důvodů nemusí dotčení žáci nosit do školy učebnice a sešity, ve kterých by se mohl parazit přenášet. Učitelé jim pro vyučování poskytnou školní pomůcky.

Další opatření nabídl rodičům ředitel školy. „Doporučili jsme jim, aby nechali své děti doma, a to do té doby, než budou mít v domácnostech hotovou první i druhou fázi dezinsekce. Každý k tomu ale mohl přistoupit jinak, takže někteří žáci do školy chodí dál, jiní zůstávají doma," dodal Pavel Kessner.

 

[cit. 2013-12-19]  [vid. 2012-04-10]

[náz.  V třebíčské Horce-Domcích se objevily nezvané štěnice]

[autor Kamil Černý] [http://www.denik.cz]

[cit. http://www.trebicsky.denik.cz]  [vid. http://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/v-trebicske-horce-domcich-se-objevily-nezvane-stenice-20130410.html]

Kontakt

Pro likvidaci štěnic volejte 721680030